Ειδικό   Δημοτικό   Σχολείο   Ερμούπολης                             Ειδικό   Δημοτικό   Σχολείο   Ερμούπολης                             Ειδικό    Δημοτικό    Σχολείο    Ερμούπολης

Περιεχόμενα:

itagarakis@yahoo.com

Τα παιδία ... συμβουλεύει

αρχική σελίδα

Μια υπενθύμιση του παιδιού προς τον παιδαγωγό.

Μη με καλομαθαίνεις. Ξέρω πολύ καλά ότι δεν μπορώ να έχω ό,τι απαιτώ. Απλώς σε δοκιμάζω.

Μη φοβάσαι να με μεταχειρίζεσαι με συγκεκριμένο τρόπο. Προτιμώ να ξέρω ακριβώς μπροστά από ποιόν βρίσκομαι.

Μη με πιέζεις. Αυτό μου μαθαίνει ότι μόνο η εξουσία μετράει. Αντιδρώ καλύτερα με καθοδήγηση.

Μην είσαι ασταθής. Αυτό με μπερδεύει και προσπαθώ να επιτύχω καθετί που θέλω.

Μη μου υπόσχεσαι. Είναι δυνατόν να μην μπορέσεις να ανταποκριθείς στις υποσχέσεις σου. Αυτό θα κλόνιζε την εμπιστοσύνη μου σε σένα.

Μην παρασύρεσαι από τις απαιτήσεις μου, όταν κάνω ή λέω κάτι για να κλονίσω την απόφασή σου. Μετά θα προσπαθήσω να επιτύχω πολύ περισσότερες "νίκες".

Μην πολυνοιάζεσαι όταν σου λέω  σε μισώ ". Δεν το εννοώ έτσι. Θέλω μόνο να σε λυπήσω επειδή μου έκανες κάτι.

Δεν πειράζει όταν προσποιούμαι τον μικρούτσικο. Συμπεριφέρομαι σαν ένας θαυμάσιος αλητάκος.

Μην κάνεις για μένα, ό, τι εγώ μπορώ να κάνω. Αισθάνομαι σαν μπέμπης και σου φορτώνω συνέχεια τα καθήκοντά μου.

Μην ασχολείσαι τόσο πολύ με τις κακές μου συνήθειες. Αυτό θα μου επιτρέψει να τις κρατήσω.

Μην προσπαθείς να συζητήσουμε την συμπεριφορά μου κατά την διάρκεια του καυγά μας. Από συγκεκριμένες αιτίες δεν μπορώ αυτή την ώρα να ακούσω καλά και η συνεργασία μας θα γίνει ακόμα χειρότερη. Σίγουρα θα συζητήσουμε, .' αλλά αργότερα.

Πρoσπάθησε να μην μου κάνεις τον ιεροκήρυκα. Θα θαυμάσεις ( όταν διαπιστώσεις) πόσο καλά ξέρω τι είναι καλό ή κακό.

Να μην μου τονίζει ς τα λάθη μου σαν αμαρτίες. Πρέπει να μάθω ότι μου επιτρέπονται λάθη, χωρίς να πιστεύω πως είμαι κακός (άχρηστος).

Μη μου γκρινιάζεις. Για να πρoστατευθώ πρέπει να προσποιηθώ τον κουφό.

Μην απαιτείς πάντα εξηγήσεις για τη λαθεμένη μου συμπεριφορά. Δεν ξέρω ειλικρινά γιατί το έκανα.

Μην αμφισβητείς την ειλικρίνειά μου. Με φοβίζεις λίγο και καταφεύγω στο ψέμα.

Μην ξεχνάς ότι με ευχαρίστηση δοκιμάζω το καθετί. Από την δοκιμή μαθαίνω. Γι αυτό επέτρεπέ μου το,

Μη με προστατεύεις από τα επακόλουθα της συμπεριφοράς μου. Πρέπει να μάθω μέσα από εμπειρίες.

Μη δίνεις τόσο μεγάλη προσοχή στις μικρές μου λύπες. Θα μπορούσα να καταφεύγω σε μικροπροβλήματα ή μικροαρρώστιες, για να μου δίνεις προσοχή, 20. Να μην απαντάς στις ερωτήσεις μου που είναι ερωτήσεις για τις ερωτήσεις. .

Θέλω μόνο να ασχολείσαι μαζί μου.

Μην μ' αφήνεις χωρίς απάντηση. Όταν θέλω πράγματι κάτι να μάθω.

Διαφορετικά θα διαπιστώσεις, ότι σταματώ να σε ρωτώ, αλλά θα πάρω από αλλού τις πληροφορίες μου.

Μην σκέφτεσαι ότι ξεπέφτει η αξιοπρέπειά σου αν μου ζητήσεις συγνώμη. Μια ειλικρινής συγνώμη, μου προξενεί ένα αίσθημα ζεστασιάς απέναντί σου.

Μην δηλώνεις ποτέ ότι είσαι τέλειος ή αλάνθαστος. Θα γίνεις ένα αξιόλογο(μεγαλοπρεπές) πρότυπο για μένα.

Μην λυπάσαι που έχεις λίγη ώρα για μένα. Εκείνο που μετράει είναι πως περνάμε μαζί την ώρα μας.

Μην πανικοβάλλεσαι όταν τρομάζω. Καλύτερα ενθάρρυνέ με.

Μην ξεχνάς ότι χωρίς μεγάλη ενθάρρυνση και κατανόηση δεν μπορώ να αναπτυχθώ. Να με μεταχειρίζεσαι όπως μεταχειρίζεσαι τους φίλους σου. Έτσι θα γίνω και εγώ φίλος σου. Σκέψου πως μαθαίνω καλύτερα από ένα πρότυπο παρά από ένα κριτικό που μου κάνει κριτική.        επάνω

αρχική σελίδα